czwartek, 8 maja 2008

Projekty małych łazienek

Projekty małych łazienek to nie lada wyzwanie dla projektanta, nie mówiąc już o osobach, które zdecydowały się same ją urządzić. Trzeba pamiętać, że oprócz ładnego wyglądu nasza mała łazienka musi być funkcjonalna i wygodna. Muszą się w niej znaleźć wszystkie niezbędne urządzenia jak wanna lub prysznic, umywalka i toaleta.

Projekty małych łazienek to wielkie kompromisy. Zastanówcie się, co chcielibyście mieć w łazience i wybierzcie tylko niezbędne przedmioty i urządzenia. Pralkę możecie wstawić do kuchni, zapasowe ręczniki możecie włożyć do szuflad czy pojemników w innym pomieszczeniu. Środki do prania i czyszczenia można również wstawić do kuchni.

Na pewno dylematem w małej łazience będzie wybór wanny lub prysznica?.

Jeśli macie małe dzieci, na pewno wybierzcie wannę, chyba, że kompletnie nie ma na nią miejsca. Prysznic jest lepszy dla osób, które żyją intensywnie, dla osób niepełnosprawnych lub starszych. Łatwiej jest też zadbać o czystość kabiny, wannę dużo trudniej wyczyścić. Jeśli zdecydujecie się na kabinę prysznicową, niech będzie przezroczysta, wówczas optycznie powiększy nam łazienkę. Nie umieszczajmy też kabiny na wprost drzwi wejściowych, ponieważ takie ustawienie zmniejszy nam łazienkę i sprawi, że wyda nam się ciasna.

Małe łazienki podobnie jak kuchnie nie lubią ciemnych kolorów. Więc zapomnijcie o brązach, zieleniach, granatach, fioletach i innych ciemnych kolorach.

Wybierzcie jasną i surową kolorystykę. Dzięki temu wasza mała łazienka wyda się większa i bardziej przestronna. W małych łazienkach lepiej nie stosować dużych kafli, nie kupować płytek z dużymi wzorami i nie używać materiałów o wyraźnych fakturach.

W małej łazience bardzo ważne jest oświetlenie. Jeśli łazienka nie ma okna postarajmy się, aby źródło światła miało barwę zbliżoną do światła dziennego. Można to osiągnąć poprzez zainstalowanie odpowiednich żarówek.

Najlepiej zainstalować kilka punktów świetlnych o zmiennym natężeniu. Na pewno mocne oświetlenie powinno znaleźć się bezpośrednio nad lustrem lub po jego obu stronach.

Projekty małych łazienek na jednym z pierwszych miejsc stawiają też lustra, które są ważnym elementem w dekorowaniu łazienki, odbijają światło dzięki czemu optycznie powiększają małą łazienkę. Odpowiednio ustawione np. na wprost wejścia do łazienki sprawią, że wyda się ona głębsza i większa.

Brak komentarzy: